Zdjęcie Artur Andrus Fot. Jola Lipka

Artur Andrus przeczyta także tekst II Wielkiego Opolskiego Dyktanda w sobotę (3.06) o godz. 12:00. 

Artur Andrus – na co dzień redaktor trójkowej „Powtórki z rozrywki”, co tydzień gospodarz spotkań w warszawskiej „Piwnicy pod Harendą”, co jakiś czas konferansjer różnych imprez kabaretowych, a poza tym poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy, komentator „Szkła kontaktowego”.

Artur Andrus to artysta multimedialny. Można go nie tylko usłyszeć w radiu i na płytach, zobaczyć na scenie i w telewizji, ale też przeczytać. Jego wiersze ukazywały się w latach 1998-99 w kolumnie satyrycznej Życia Warszawy. Często pisał (i pisze nadal) teksty piosenek dla innych artystów kabaretowych, m.in. dla Małgorzaty Zwierzchowskiej i Olka Grotowskiego („Wiesiek idzie”, „Jarocin”, „Beczka piwa”) dla Czerwonego Tulipana („Żeby się sobą zauroczyć”, „Odezwa do Małgosi”), oraz dla Grupy MoCarta – słynny „Paskudny wio…” wykonywany z Arturem Renionem, zarejestrowany na płycie Grupy pt: „Kreatury”. Na najnowszej płycie Grupy MoCarta można usłyszeć kolejną piosenkę z tekstem Artura, pt: „Nie śmiejcie się z taty”. Ponadto wiersze Artura Andrusa ukazywały się na ostatniej stronie „Przekroju”, a obecnie Artur Andrus idąc z duchem czasów, prowadzi swojego własnego bloga!

W grudniu 2004 ukazała się książka z utworami Artura Andrusa pt: „Popisuchy”.

W październiku 2011 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazał się wywiad z Marią Czubaszek pt. „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” jego autorstwa. Andrus wnikliwie przepytuje Marię Czubaszek z jej twórczości oraz burzliwego życia towarzyskiego i rodzinnego. W tych wspomnieniach, pełnych przewrotnych anegdot, pojawiają się m.in.: Jonasz Kofta, Jacek Janczarski, Adam Kreczmar, Agnieszka Osiecka, Jerzy Dobrowolski, Stefania Grodzieńska, Bohdan Łazuka i Jerzy Urban… Dowcipnym dopełnieniem tych rozmów są fragmenty satyrycznej i literackiej twórczości Marii Czubaszek oraz liryczne, a zarazem ironiczne, ilustracje Wojciecha Karolaka.

„Bzdurki, czyli bajki dla dzieci i innych” (2012) to bajki w satyryczny sposób przedstawiające cechy i przypadłości ludzkie, ujawniające się w wieku dziecięcym, z którymi borykamy się do późnej starości, np. brak tolerancji, brak życzliwości, egocentryzm, chciwość itp. Bajki zawierają przesłanie czytelne dla obu grup odbiorców.

Wraz z Marią Czubaszek i Wojciechem Karolakiem w „BOKS NA PTAKU, czyli każdy szczyt ma swój CZUBASZEK i KAROLAK” (2013) wspominają dawne czasy, historie miłosne, PRL, jazz i całą plejadę słynnych artystów: Koftę, Urbaniaka, Ptaszyna Wróblewskiego, Dobrowolskiego i wielu innych. Autorzy opowiadają masę anegdot, bezlitośnie punktują przeróżne absurdy, okraszając tekst brawurową twórczością Marii Czubaszek i sporą dawką abstrakcyjnego humoru najwyższej próby.

„Vietato fumare, czyli reszta z bloga i coś jeszcze” to kolejny tom z wyborem najlepszych i najśmieszniejszych tekstów Artura Andrusa publikowanych na jego blogu internetowym i w prasie, wydanych nakładem Prószyński i S-ka w 2014 r. Dwa lata wcześniej w tej samej serii ukazał się „Blog osławiony między niewiastami”.