SPOTKANIE W RAMACH ZACZYTANE OPOLSKIE, PIĄTEK 2 CZERWCA, GODZINA 17:00, BRZEG

JLW_Rutkowski

Janusz Leon Wiśniewski (ur.18 sierpnia 1954 r. w Toruniu) – naukowiec i pisarz. Magister fizyki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), magister ekonomii (także UMK), doktor informatyki (Politechnika Warszawska) oraz doktor habilitowany chemii (Politechnika Łódzka).
Na stałe, od 1987 roku, mieszka we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracuje w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików.

Jako pisarz zadebiutował w roku 2001 powieścią Samotność w Sieci, na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny wyprodukowany przez TVP.
Teatr „Baltijskij Dom” w St. Petersburgu w Rosji zaadaptował i wystawił spektakl na podstawie Samotności w Sieci (premiera 20 lutego 2009). Ponad 8 lat po premierze spektakl pozostał na afiszu teatru i jest wystawiany 2-3 razy w miesiącu.

Jest autorem powieści (międy innymi: Los powtórzony, Bikini, Grand, Na Fejsie z moim synem), zbiorów opowiadań (międy innymi: Zespoły napięć, Moje historie prawdziwe) esejów (Czy mężczyźni są światu potrzebni?), a także rozpraw popularno-naukowych. Tłumaczenia jego książek ukazały się w 18 krajach. Między innymi w Rosji, Chinach, Włoszech, Turcji, Holandii, Belgii, Rumuniina Ukrainie, w Bułgarii, Albanii, Wietnamie, na Litwie, na Łotwie i w Armenii. Ostatnia książka to „Eksplozje” oraz bajka „Marcelinka rusza w Kosmos. Bajka trochę naukowa”.

Podczas targów książki w Warszawie w maju 2017 ukaże się wznowienie „Samotności w Sieci” z nową okładką i fragmentem kontynuacji! Po 16 latach zdecydował się napisać kontynuację Samotności w Sieci. Ukaże się jesienią 2018 roku.

Jest także (od 2004 roku) stałym felietonistą miesięcznika Pani. Ojciec dwóch córek: Joanny oraz Adrianny.