chwinProzaik i eseista. Urodził się 11 kwietnia 1949 w Gdańsku. Jest także autorem książek krytycznych i historyczno-literackich.

Autor z entuzjazmem przyjętej przez czytelników i zatytułowanej od nazwiska głównego bohatera powieści „Hanemann”. Pisze też powieści fantastyczno-przygodowe dla młodzieży, które ilustruje własnymi grafikami. Mieszka w Gdańsku i pracuje na tamtejszym uniwersytecie. Laureat nagrody im. Andreasa Gryphiusa – jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich.

Pierwsza powieść Chwina, „Historia pewnego żartu”, jest powrotem do świata dzieciństwa, naznaczonego pamięcią o czasach Stalina oraz aplikowaną w szkole i w domu pamięcią o czasach Hitlera.

W „Hanemannie” Chwin opowiada o losach Wolnego Miasta Gdańska w latach trzydziestych, w czasie wojny i po niej, kiedy to miasto dostaje się pod polską administrację.

„Złotego pelikana” łatwo pomylić z realistyczną powieścią obyczajową traktującą o tym, jak to pewien poważany wykładowca prawa stał się żebrakiem i doświadczył najciemniejszych stron rzeczywistości. Tymczasem ambicje pisarza są dużo większe – Chwin stworzył współczesną przypowieść, rodzaj legendy wzorowanej na średniowiecznej opowieści o św. Aleksym.

Książka „Żona prezydenta” to utwór wykorzystujący schematy gatunkowe – przede wszystkim political fiction. Pacjent szpitala psychiatrycznego, Nick Karpinsky, opowiada w niej historię żony polskiego prezydenta, która ucieka z Belwederu i trafia do parahipisowskiej komuny, przewodzonej przez tajemniczego Mistrza.

W „Dolinie Radości” Chwin posługuje się z kolei motywami z powieści fantastycznej: opowiada w niej historię Eryka Stamelmanna, charakteryzatora, który posiadł czarodziejską umiejętność manipulowania ludzkim wyglądem. Akcja rozgrywa się w hiterowskich Niemczech i stalinowskiej Rosji, a bohater staje się świadkiem szeregu niezwykłych wydarzeń: Żydów zamienia w aryjczyków, przyczynia się do scenicznego sukcesu Marleny Dietrich, a nawet dostępuje„zaszczytu” poprawiania urody martwego już Lenina.

„Panna Ferbelin” to powieść, w której Chwin zadaje pytanie o obecność Jezusa we współczesności. Akcja toczy się na przełomie XIX i XX wieku w Gdańsku, a rozpoczyna się realistycznie: córka stolarza, Maria Feberlin, pomaga ojcu zdobyć zlecenie na siedem szubienic w kształcie krzyży, na których zawisnąć mają wichrzyciele, marzący o wolnym mieście.

W 2010 roku opublikował wyróżnioną Nagrodą Literacką „Gdynia” książkę eseistyczną „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni”, w której przygląda się takim postaciom jak Aleksander Wat, Rafał Wojaczek, Jerzy Kosiński czy Stanisław Ignacy Witkiewicz, ale także postaciom historycznym – jak Sokrates i Judasz – i fikcyjnym bohaterom literackim.

Wydarzenie organizowane jest przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

załącznik nr 15 b - logo DWPN (pl-de-www)