22.01.2013 Warszawa Spotkanie z Grazyna Jagielska i jej mezem Wojciechem Jagielskim , dziennikarzem promujacym jej ksiazke pt. Milosc z kamienia n/z Wojciech Jagielski fot. Rafal Oleksiewicz/REPORTER

22.01.2013 Warszawa Spotkanie z Grażyna Jagielska i jej mężem Wojciechem Jagielskim , dziennikarzem promującym jej książkę pt. Miłość z kamienia n/z Wojciech Jagielski fot. Rafał Oleksiewicz/REPORTER

Prozaik, dziennikarz, przez 21 lat korespondent „Gazety Wyborczej”. Urodził się 12 września 1960 roku w Goworowie pod Ostrołęką.

Od grudnia 1986 roku pracował w Polskiej Agencji Prasowej. W 1991 roku przeszedł do „Gazety Wyborczej”, dla której pisał do 2012 roku. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Laureat Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa. Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike 2010.

Jagielski mówi o sobie: jestem przedstawicielem ginącego gatunku, mamutem. Twierdzi, że kiedyś od dziennikarza wymagano znawstwa. Dziś natomiast, gdy obowiązuje coraz krótsza forma wypowiedzi, zbyt wielka wiedza stanowi przeszkodę, zbyteczne obciążenie. Przeszkodą jest też zbyt „wąska” specjalizacja. „Bo cóż to jest te 50 afrykańskich krajów? – ironizuje. – Na co komu potrzebny człowiek, który ma o nich coś konkretnego do powiedzenia?”

Oczywiście, zainteresowania Jagielskiego są szersze. Biegną dwutorowo: z jednej strony Czarny Ląd, z drugiej zaś Kaukaz i Azja Środkowa.

W 2004 roku opublikował historię czeczeńską – „Wieże z kamienia”. Zainspirowała go inskrypcja wyryta na kamieniu: „Nie będzie bohaterem ten, kto myśli o konsekwencjach”. Napisał więc o Maschadowie, polityku sparaliżowanym wyobrażeniami o następstwach swoich poczynań, i Basajewie, który o te sprawy w ogóle się nie martwił.
Książka doczekała się przekładu na angielski. W grudniu 2009 pochlebną recenzję zamieścił „The Economist”.

Wydał „Nocnych wędrowców” (2009) – znakomite wielowątkowe dzieło, które należy uznać za powieść faktu. Jagielski mówi o Ugandzie, o władzy i szaleństwie. Opowiada o przywódcy Bożej Armii Josephie Konym, który twierdzi, że został opętany przez duchy. I byłym tyranie Idim Aminie, który kazał tytułować siebie „panem wszystkich istot”.

Jego kolejna książka – „Trębacz z Tembisy” – ukazała się w 2013 roku. Pozornie jest to opowieść o jednym z największych politycznych przywódców XX wieku – Nelsonie Mandeli – w rzeczywistości jest to jednak co najmniej w równej mierze utrzymana w tonie elegijnym opowieść o samym autorze, który wkracza w nowy etap swojego zawodowego życia. To historia także o tym, jak wysoką cenę płaci się za dziennikarską pasję, za frenetyczny, reporterski szał, który ciągnie w najniebezpieczniejsze rejony świata.

W 2015 roku Jagielski opublikował „Wszystkie wojny Lary”, kameralną opowieść o kobiecie z wioski na pograniczu czeczeńsko-gruzińskim, za którą nominowany był do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej i do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
W 2014 roku Wojciech Jagielski odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.