Festiwal Książki Opole 2017 nie może odbyć się bez dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy najmłodszych i tych nieco starszych wraz z rodzicami, babciami, dziadkami i nauczycielami! Oto co przygotowaliśmy dla Was na 2-4 czerwca 2017:

Atrakcje dla dzieci

Plac Wolności

Piątek 10:30 Maciej Orłoś – spotkanie autorskie dla najmłodszych i  wspólne czytanie

Piątek 11:30 Andrzej Grabowski/Pan Tik Tak dla najmłodszych

Piątek 12:30 Konkursy książkowe dla dzieci i młodzieży

Piątek 15:00 Aneta Jadowska – wykład o kreowaniu świata fantasy

Piątek 16:00 Dorota Sumińska – spotkanie autorskie

Sobota,  11:00 – 12:00 wspólne dziecięce gotowanie – spotkanie i warsztaty kulinarne

Sobota, 14:00 – 15:30 Inauguracja akcji Cała Polska Czyta Dzieciom i spotkanie z Edytą Jungowską

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

Piątek, 10:00 – 11:00 Agnieszka Antoniewicz, Warsztat plastyczny, Nasza Księgarnia, hol MBP

Piątek, 10:00 – 11:00 Marta Fox – spotkanie autorskie, Sala konferencyjna

Sobota, 12:00 – 13:00 Warsztat dla dzieci “Głowa do góry”

Atrakcje dla młodzieży

Plac Wolności

Piątek, 17:00 – 18:00, Maciej Orłoś – spotkanie autorskie i warsztat z wystąpień publicznych

Piątek, 16:00 – 17:00 Justyna Kopińska wykład – Jak pisać reportaż śledczy?

Piątek, 15:00 – 16:00,Dorota Sumińska – spotkanie autorskie

Piątek, 14:00 – 15:00, Aneta Jadowska – wykład o kreowaniu świata fantasy

Piątek, 12:30 – 13:00, Konkursy książkowe dla dzieci i młodzieży

Sobota, 12:00 II WIELKIE OPOLSKIE DYKTANDO – Filharmonia Opolska

Sobota, 13:00 – 14:00, Tomasz Minkiewicz, rysownik i satyryk

Niedziela, Plac Wolności, 10:00 – 11:00 Zdrowe śniadanie – warsztaty i spotkanie kulinarne – Weronika Madejska

 

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów

Niedziela,10:00 – 11:00 Bartłomiej Basiura – warsztat z kryminału na ż ywo

 

Parę słów o autorkach i autorach

Dorota Sumińska

Najsłynniejsza polska doktor weterynarii w amazońskiej puszczy. Jej pasją są egzotyczne podróże. Podczas zagranicznych wyjazdów odwiedza ciekawe przyrodniczo zakątki, dociera do rzadkich, egzotycznych zwierząt.

Opowieści Doroty Sumińskiej o zwierzętach można czytać bez końca. Autorka potrafi o nich pisać pięknie, obrazowo, anegdotycznie, po prostu z miłością, ale i z dystansem przyrodnika. Tym razem doktor weterynarii zabiera nas do Amazonii. Przemierzamy wspólnie Kolumbię, Peru i Brazylię i oczywiście na każdym kroku odkrywamy ciekawe historie. Odkryj Amazonię razem z Dorotą Sumińską!

Aneta Jadowska

Na studiach polonistycznych wciąż wysłuchiwała, że fantastyka nie jest poważną literaturą i że nie powinna marnować na nią talentu. Na kilka lat nawet uwierzyła. Do czasu gdy nie uznała, że uwielbia pisać powieści niekoniecznie poważne i skoro sama woli spędzić wieczór z kryminałem czy urban fantasy niż z Konwickim, dlaczego nie miałaby pisać książek, jakie sama lubi czytać?

Andrzej Grabowski (Pan Tik Tak)

Autor telewizyjnych programów dla dzieci, książek, scenariuszy filmowych oraz ponad 500 piosenek, między innymi takich jak np. „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?”, „Witaminki” czy „Kropelka złotych marzeń”. Współzałożyciel (wraz z Ewą Chotomską) dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego Fasolki (1983). Andrzej Grabowski był również twórcą, redaktorem naczelnym i producentem miesięcznika dla dzieci „Ciuchcia” (1994–2000).

Tomasz Minkiewicz (WILQ)

Polski rysownik i scenarzysta komiksowy, satyryk i ilustrator, wraz z bratem Bartoszem autor serii komiksowej „Wilq – Superbohater.” W 2016 wydał książkę pt. „Mapa przyszłości”(Wyd. Nasza Księgarnia). To niezwykła książka w formie harmonijki. Można ją oglądać strona za stroną albo rozłożyć na podłodze, by śledzić przygody głównych bohaterów. Brysia i Albek podczas szkolnego eksperymentu przypadkowo otwierają portal do podróży w czasie, który wsysa wszystko – całą 3a oraz przedmioty z klasy. Na mapie przyszłości trzeba będzie odnaleźć nie tylko wszystkich uczniów, lecz także części statku kosmicznego, zasuszonego rogala i miotełkę do kurzu.

Agnieszka Antoniewicz (warsztat plastyczny)

Ilustratorka. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Ilustracji i Rysunku Użytkowego prof. Tomasza Jury. Po ukończeniu studiów rozpoczęła współpracę z dwutygodnikiem dla dzieci „Świerszczyk”. W ilustracji wykorzystuje tradycyjne techniki rysunkowe oraz programy graficzne. Uwielbia podróżować. W wolnych chwilach jeździ na rolkach.

Na swoim koncie ma: „Chodzi o to, czy wiesz co to. Zwierzęta” Marcina Brykczyńskiego, „Księżniczki. Rysuj, zgaduj, koloruj” (2016, Nasza Księgarnia), „Syrenki. Rysuj, zgaduj, koloruj” (2016, Nasza Księgarnia), „Superchłopaki. Rysuj, zgaduj, koloruj” (2017, Nasza Księgarnia), „Zula i porwanie Kropka” Nataszy Sochy (2017, Nasza Księgarnia).

Weronika Madejska (zdrowe śniadanie)

Dwudziestolatka, samouk, wielbicielka gotowania i celebrowania posiłków. Kiedyś mała i chuda dziewczynka z wiecznie bolącym brzuchem, dzisiaj autorka bestselleru „Bez glutenu bez wyrzeczeń”. Bloga www.Natchniona.pl założyła, kiedy na rynku bezglutenowym panowała zupełna posucha, a niewielu Polaków wiedziało o celiakii.

Marta Fox

Autorka przez krytykę została nazwana objawieniem polskiej powieści młodzieżowej. Z ogromną odwagą porusza sprawy płci, dojrzewania młodzieży. Marta Fox wydała ponad 40 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje). Jej książki zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie Książka Roku 1995 i 2000.
Powieścią „Paulina w orbicie kotów” rozpoczęła cykl historii o nastolatkach, radzących sobie z rozwiązywaniem życiowych problemów. Następne powieści w tej serii to: „Kaśka Podrywaczka”, „Karolina XL”, „Karolina XL zakochana”. Ogromną popularnością wśród młodzieży cieszą się także książki „Cafe Plotka”, Plotkarski sms”, „Zołzunie”, „Sekretnik”,”Zakochaj się, mamo”, „Idol”.
Od niedawna Marta Fox tworzy również dla dzieci. Seria, w której pojawiły się kolejno: „Przybij piątkę”, „Zielona Nikola” oraz „Bartek Wścieklica” to pełne mądrości i humoru interaktywne książki. Każdą z nich mały czytelnik może współtworzyć z autorką, znajdując miejsce na swoje zapiski i notatki.
Seria jest z powodzeniem wykorzystywana przez pedagogów podczas godzin wychowawczych oraz lekcji etyki jako inspiracja do rozmowy o rzeczach ważnych dla rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci.

Edyta Jungowska (Cała Polska Czyta Dzieciom)

Aktorka zabiera dzieci w zaczarowany świat książek Astrid Lindgren, gdzie spotkają się z Lottą z ulicy Awanturników, Emilem ze Smalandii, czy rudowłosą Pippi. Między czytanymi fragmentami razem z Edytą Jungowską przedszkolaki będą udawać muchy, siłaczy, konie a nawet spróbują usłyszeć ciszę. Będą wyczarowywać kurtynę teatralną i dowiedzą się dlaczego Pippi nosiła zawsze za duże buty.

Warsztaty dla dzieci

Hiszpania na talerzu! – warsztaty kulinarne dla dzieci z Moniką Bień-Königsman, autorką książki „¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych” (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Zapraszamy w podróż do słonecznej Hiszpanii! Nasza przewodniczką będzie autorka książki „¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych” Monika Bień-Königsman! Hiszpanie kochają gonitwy byków, śpiew, taniec i dobre jedzenie. Dlaczego? Przekonamy się! Razem z autorką poznamy hiszpańskie smaki i wspólnie przygotujemy proste i pyszne tapas.

Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat.
Monika Bień-Königsman
Studiowała filologię polską, public relations, aranżację i architekturę wnętrz. Mieszkała w Wielkiej Brytanii, potem w Hiszpanii. Od 2009 roku mieszka w Polsce. Pracuje jako projektantka wnętrz. Zawsze interesowały ją nowe miejsca, piękne wnętrza, literatura i jedzenie. Od 10 lat fascynuje się wyjątkowym miejscem na ziemi – Hiszpanią. Prowadzi poświęconego Hiszpanii bloga: hiszpanskiesmaki.es. Jest autorką wydanej przez Dwie Siostry książki „¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych”.
Głowa do góry! – warsztaty plastyczne z Urszulą Palusińską, autorką książki „Brzuchem do góry” (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Czy niebo musi być niebieskie? Jak wygląda o poranku, a jak w zimowe popołudnie? Sprawdźmy, co można zobaczyć na jego tle leżąc brzuchem do góry. Wykorzystując różne narzędzia i techniki plastyczne stworzymy jedyne w swoim rodzaju portrety nieba w jego najróżniejszych odsłonach.
Warsztaty poprowadzi Urszula Palusińska, autorka książki „Brzuchem do góry”, dzięki której odkryjecie, jak bardzo ciekawym i zajmującym zajęciem może być wakacyjne „nic-nie-robienie.”

Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat. Ze względu na charakter warsztatów prosimy, by dzieci ubrane były w ubrania, których nie szkoda zabrudzić.
Urszula Palusińska

Twórczyni filmów animowanych i ilustratorka. Książka „Majn Alef Bejs” z jej ilustracjami zdobyła prestiżową Bologna Ragazzi Award w kategorii non fiction, srebro w konkursie European Design Awards i wyróżnienia na biennale ilustracji ILUSTRARTE w Lizbonie oraz w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jej filmy animowane były prezentowane na najważniejszych polskich festiwalach filmowych. Jest autorką wydanej przez Dwie Siostry książki „Brzuchem do góry”.

Warsztaty dla młodzieży – opis

Bartłomiej Basiura – Kryminał na żywo
Niedzielę rozpoczynamy kryminalnym akcentem. Zapraszamy na warsztaty z tworzenia fabuły powieści kryminalnej, które poprowadzi Bartłomiej Basiura. Jest autorem trzech kryminałów: Hipnozy, Ucznia Carpzova oraz Zamkniętej Prawdy. Pisanie jest dla niego przede wszystkim pasją. Każda kolejna książka to ogromna dawka satysfakcji. Kryminalna tematyka jego powieści, wątki filozoficzne oraz umiejętne wprowadzanie bieżących tematów społecznych tworzy barwną akcję i trzyma w napięciu do samego końca.
Justyna Kopińska – Jak pisać reportaż śledczy?
Dziennikarka „Dużego Formatu”, magazynu reporterów „Gazety Wyborczej”, socjolog. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Po publikacji jej reportaży przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzono zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych dla dzieci.

Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International – Pióro Nadziei. W 2015 roku zdobyła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.