Poznajcie osoby, które poprowadzą spotkania autorskie w ramach Festiwalu Książki Opole 2017. Bez nich to byłby zupełnie inny festiwal.

Aneta JadowskaArtur „ Zwierz” Szadkowski. Prezes Opolskiego Klubu Fantastyki Fenix. Jego pasją jest literatura, nauka oraz filozofia. Dniami i nocami pracuje nad popularyzacją fantastyki w Opolu i całej Polsce.

Antoni DudekMarek Świercz. Przez chwilę pan od polskiego, potem dziennikarz – głównie prasowy, ale z epizodami w Radiu Zet i telewizji publicznej. Ostatnio przede wszystkim w Radiu Opole, gdzie współtworzy „Lożę Radiową”, „Niedzielną Lożę Radiową” oraz poranną rozmowę „W cztery oczy”. Jako jeden z wydawców marzy o tym, by inne media zajmowały się jutro tym, o czym Radio Opole mówiło dziś. Prywatnie miłośnik Milesa Davisa i podobnych mu Wielkich Nieobecnych. Żywi również nieuleczalną słabość do The Rolling Stones i Keitha Richardsa, który od paru dekad dowodzi, że stary człowiek i może.

Dorota SumińskaDominika Gorgosz. „Przygodę” z Radiem rozpoczęła w lutym 2006 r. Ekologia, rolnictwo, życie kulturalne w Opolu i w regionie, moda i uroda oraz religia – w tych obszarach porusza się na antenie Radia Doxa. Po godzinach, a czasami nawet w trakcie, promuje nowoczesne gry planszowe. Miłośniczka kotów, mól książkowy i autorka bloga o planszówkach.

Justyna Kopińska oraz Grzegorz MiecugowMaciej Nowak. Jako dziennikarz zdobywał doświadczenie w różnych redakcjach. Pisał na łamach „Gazety Wyborczej”, „Nowej Trybuny Opolskiej” i „Polska The Times Gazeta Opolska”. Specjalizował się w dziennikarstwie śledczym i relacjonował przebieg najważniejszych procesów sądowych. Na swoim koncie ma także trzy: „Trzy dekady rock’n’rolla. Historia zespołu TSA”, „Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB” oraz „Kilerzy, gangsterzy, zakochani mordercy, czyli pitawal opolski”. Pracował również w Radiu Opolu, gdzie przez ponad cztery lata przeprowadził setki rozmów z najważniejszymi polskimi politykami. Za swoje artykuły prasowe oraz audycje radiowe został nagrodzony wieloma nagrodami. Nie jest mu obca również tematyka gospodarcza, którą zajmuje się od kilku lat. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Forum Opolskiego Biznesu”, a obecnie szefuje wydawnictwu „Magazyn Klubu 150”.

Marta Abramowicz i Weronika Madejska – Katarzyna Zawadzka. Dziennikarka, kulturoznawczyni i podróżniczka. W Radiu Opole zajmuje się kulturą i zdrowym stylem życia. Prowadzi autorskie pasmo „Ze zdrowiem Ci do twarzy”. Relacjonuje wystawy, koncerty, wydarzenia teatralne i literackie. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Poza pracą uwielbia zwiedzać świat.

Łukasz Orbitowski – Marcin Rusnak. Anglista, pracę doktorską poświęcił Motywowi śmierci we współczesnej młodzieżowej literaturze fantastycznej, autor fantastyki, gitarzysta zespołu Scarecrow grającego mieszankę rocka, metalu i bluesa.

Janusz Leon WiśniewskiMałgorzata Lis-Skupińska. Przez wiele lat dziennikarka opolskich mediów: prasy, radia i telewizji. W reporterskiej pracy zawsze najbardziej interesowali ją ludzie i ich historie. Opisywała je, nagrywała i pokazywała. Dziś rzadziej sięga po pióro, ale niezmiennie wykorzystuje każdą okazję do rozmów i stawiania pytań o rzeczy mało ważne i te najważniejsze w życiu.

Tomasz MinkiewiczPaweł Panic. Z wykształcenia historyk, z zawodu muzealnik. Praca naukowa go męczy i nudzi, więc nie ma zainteresowań badawczych. Lubi za to czytać komiksy, grać w gry komputerowe, a przede wszystkim pisać. Zatem czyta i gra, a potem o tym pisze.

Tomasz Sekielski – ​ Beata Marcinowska. Doktorantka filologii polskiej, jednak nie tyle polonistka, co kryminalistka, gdyż nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania dobrego kryminału czy thrillera. Laureatka konkursu na najlepszą pracę magisterską w Polsce. Praca dotyczyła kryminałów przedwojennej Warszawy. Autorka bloga „Dodaj poprawność językową do ulubionych”. Prywatnie wielka miłośniczka kotów i spontanicznych podróży. W życiu kieruje się zasadą, że nie ma rzeczy niemożliwych – niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu!

Tomasz Raczek – Mariusz Majeran. Dziennikarz. Reporter, podróżnik, fan muzyki. Obsługiwał przeróżne festiwale muzyczne: Sopot Festival, Coke Live Music Festival w Krakowie, Open’er Music Festival w Gdyni, Life Festival w Oświęcimiu i Konkurs Piosenki Eurowizja 2015 w Wiedniu. Nie ma dużego wydarzenia muzycznego, na którym by go nie było. Na krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu jest już od 19 lat. Radio to jego pasja, ale również pisze do gazet i lubi fotografować. Jak mówi, nie ma dla niego niewykonalnego zadania dziennikarskiego.

Artur Andrus – Tomasz Siniew. Urodzony w Parczewie, wychowany w Inowrocławiu, studiujący w Olsztynie i w Warszawie, sprowadziłem się do Opola, by tu zapuścić korzenie. W Radiu Doxa znalazł swoją przystań, w której może się realizować. Przed mikrofonem stara się wyjaśniać meandry przedsiębiorczości w audycji “Biznes od podszewki”, zgłębiać Kościół Ewangelicko-Augsburski w “Echu Ewangelickim”, a także szukać odpowiedzi na pytania teologiczne w audycji “Pan Bóg po godzinach”. Poza anteną uwielbia wędrówki górskie, podróże pociągami, w trakcie których rozmawia z niezwykłymi ludźmi lub raczy się dobrą książką.

Marta Kosakowska – Ewelina Machacka. Dziennikarka RMF MAXXX. Absolwentka Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego oraz studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej pasja to muzyka, choć uważa, że w dzieciństwie słoń nadepnął jej na ucho, bo słucha tego, czego nie ma w mainstreamie. Uzależniony od kawy nocny marek. Ostatnio pokochała podróże pociągiem, w których towarzyszy jej tylko plecak, a w nim przede wszystkim książka i słuchawki.

Remigiusz Mróz – Bartosz Suwiński. Poeta, krytyk literacki, redaktor w „Stronach”, doktorant filologii polskiej na Uniwersytecie Opolskim. Przygotowuję dysertację o poezji Krystyny Miłobędzkiej. Poezję, prozę, szkice krytyczne i artykuły naukowe publikował m. in. w „Kresach”, „Frazie”, „Toposie”, „Polonistyce”, „Odrze”, „Ricie Baum”, „Pograniczach”, „Red”, „Śląsku”, „Wyspie”, „Arkadii”, „Tyglu Kultury”, „Migotaniach” i tomach pokonferencyjnych. Opublikował „Sehir” (2010). Mieszka w Opolu i Kępnie.

Jacek Pałkiewicz  oraz Wojciech Jagielski- Agnieszka Zientarska. Pasjonatka podróży- poszukująca polskich śladów na Syberii, tropów Gombrowicza w Argentynie, wytworów kultury Aborygenów na Tajwanie, rozległych przestrzeni w Mongolii, wulkanów błotnistych w Azerbejdżanie. Polonistka, filozofka, nauczycielka, miłośniczka książek.

Katarzyna GrocholaEdyta Hanszke. Dziennikarka.

Sylwia Chutnik – dr Anna Czerner. Socjolożka.

Natalia Fierodczuk – CieślakBeata Marcinowicz.