Jakub Żulczyk (ur. 1983 r.) – polski pisarz, scenarzysta i dziennikarz. Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim.  Zadebiutował w 2006 roku książką „Zrób mi jakąś krzywdę… czyli wszystkie gry video o miłości”. W debiucie pisarza można dostrzec charakterystyczne dla jego twórczości odwołania do popkultury, do świata amerykańskich książek, piosenek i tytułowych gier wideo. Sam autor parę głównych bohaterów określił „Bonnie i Clyde’m dla ubogich”.   Z kolei fani alternatywnej muzyki rockowej wysoko cenią sobie „Radio Armageddon” (2008). Nihilistyczna, a może po prostu „dołerska” atmosfera opisywała ducha bliskiego subkulturze emo. W kolejnych latach Żulczyk zwrócił się ku powieści gatunkowej: „Instytut” (2010) to horror rozgrywający się w krakowskiej kamienicy, w której uwięziona zostaje grupa młodych ludzi. „Zmrojewo” (2011) i „Świątynia” (2011) to z kolei wycieczki w stronę powieści fantastyczno-przygodowej dla młodzieży. W 2013 roku ukazało się jeszcze „Zdarzenie nad strumykiem” – ilustrowana przez Agatę Bogacką, przeznaczona dla dzieci książeczka o przyjaźni.

W 2014 roku Żulczyk powrócił do – swoiście rozumianego – realizmu książką „Ślepnąc od świateł”. Ma ona dwójkę głównych bohaterów: niedoszłego artystę, który został dilerem kokainy i mroczną Warszawę, którą co noc przemierza z towarem. Miejska odyseja z galerią bohaterów spod ciemnej gwiazdy – od gangsterów po gwiazdy mediów – zyskała przychylność czytelników i krytyki. W 2014 roku za „Ślepnąc od świateł” Żulczyk nominowany był do Paszportów Polityki. W 2016 roku swoją premierę miał debiut scenariuszowy Żulczyka – serial kryminalny „Belfer”, napisany razem z Moniką Powalisz.

Współpracuje m.in. z „Lampą” i „Machiną”. Był stałym felietonistą „Exklusiva”. Pisał stały felieton do „Dziennika” pod tytułem 15 minut sławy. Jako publicysta współpracował również z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Neo Plus”, „Metropolem”, „Playboyem”. Redagował autorską rubrykę Tydzień Kultury Polskiej na łamach „Wprost”. W 2011 był współprowadzącym programu „Redakcja Kultury” w TVP2. Do lipca 2012 był stałym felietonistą „Elle”. Od października 2012 współprowadził wraz z Sokołem autorską audycję Instytut Prosto w Radiu Roxy.

Laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2018 w kategorii proza oraz Literackiej Nagrody Warmii i Mazur 2017 za Wzgórze psów.