Magdalena Grzebałkowska (ur. 1972r.)- polska pisarka i reporterka . Absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim.  Dziennikarka z dużym doświadczeniem, współpracującą obecnie przede wszystkim z „Gazetą Wyborczą”. Autorka zajmuje się tworzeniem reportaży oraz pisze książki biograficzne. Znana jest przede wszystkim jako autorka biografii księdza Jana Twardowskiego zatytułowanej „Ksiądz Paradoks”, wydanej w 2011 roku.

Sukcesem wydawniczym była kolejna pozycja wydawnicza na jej koncie – biografia Zdzisława i Tomasza Beksińskich pod tytułem „Beksińscy. Portret Podwójny”. Książka została doceniona zarówno przez krytyków literackich i historyków, jak i czytelników, będąc jedną z chętniej wybieranych pozycji w swojej kategorii gatunkowej.

W 2015 roku ukazała się trzecia pozycja wydawnicza autorstwa Grzebałkowskiej – „1945. Wojna i pokój”. Publikacja, wysoko oceniona przez krytyków i recenzentów jest dokumentacją jednego z najbardziej dramatycznych lat w polskiej historii, gdy mierzyliśmy się z czasem przejściowym pomiędzy II wojną światową a stabilizacją. Precyzyjna dokumentacja, wnikliwa analiza oraz interesujący styl autorki zasługują na uznanie.

Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę 1945. Wojna i pokój.