Marcin Meller (ur. 23 października 1968 w Warszawie) – polski historyk, dziennikarz i prezenter telewizyjny, dyrektor wydawniczy Grupy Wydawniczej Foksal.

Ukończył XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie. Chodził do klasy o profilu humanistycznym, chociaż najpierw przez pół roku uczęszczał do klasy o profilu matematyczno-fizycznym, a jeszcze wcześniej przez krótki czas do V Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Józefa Poniatowskiego, również do klasy matematyczno-fizycznej. Po maturze studiował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ukończył studia historyczne.
Meller był związany z tygodnikiem „Polityka” – przez dwanaście lat pracował tam jako reporter zajmujący się tematyką obyczajową, polityczną i międzynarodową. Przez dziewięć lat, od 2003 do 2012 roku, obejmował stanowisko redaktora naczelnego polskiego wydania miesięcznika „Playboy”. Swoje felietony publikował też na łamach tygodnika „Wprost”. Aktualnie, od roku 2012, jest felietonistą w „Newsweeku”.
Marcin Meller od wielu lat jest też związany z telewizją. W latach 2000-2002 prowadził program z gatunku reality show, „Agent”, emitowany na antenie telewizji TVN. W tej samej telewizji przez trzy lata (2005-2008) wraz z Kingą Rusin prowadził weekendowe wydanie programu śniadaniowego „Dzień Dobry TVN”. Po kilku latach przerwy w 2013 roku wrócił do prowadzenia programu; tym razem współpracuje z Magdą Mołek.
W roku 2008 był też gospodarzem programu „Kapitalny pomysł”, w którym jury złożone ze specjalistów różnych branż wybierało uczestnika, który według nich zaprezentował najlepszy i najbardziej obiecujący pomysł na nowy biznes. Przez pewien czas pracował także jako gospodarz „Melliny”, autorskiej audycji w radiu Roxy FM.
Od roku 2009 Meller prowadzi emitowany w soboty magazyn kulturalny „Drugie śniadanie mistrzów”, nadawany przez telewizję TVN24. Od 2016 roku jest też dyrektorem wydawniczym Grupy Foksal.
Meller jest autorem trzech książek. W 2011 wraz z żoną, Anną Dziewit-Meller, napisał książkę „Gaumardżos! Opowieść o Gruzji”, która jest zwieńczeniem ich wieloletniej fascynacji kulturą, kuchnią i krajobrazami tego kraju.
Dwa lata później światło dzienne ujrzała druga publikacja dziennikarza „Między wariatami”. Jest to zbiór opowieści przygodowych o jego podróżach do Afryki, Azji czy na Bliski Wschód, gdzie w charakterystyczny dla siebie humorystyczny sposób zderza kulturę Europy Zachodniej z tradycjami wschodu.
W 2016 roku premierę miała książka: „Sprzedawca arbuzów”. Tym razem w swoich wciągających felietonach, pierwotnie publikowanych na łamach „Newsweeka”, opisuje i komentuje przeróżne tematy z życia codziennego, wspomina swoje dzieciństwo i czasy młodości oraz opowiada o próbie znalezienia równowagi między karierą i życiem prywatnym.