Marek Krajewski (ur. 1966r.) – polski pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2007 zawodowo trudni się pisarstwem. Pisarz ten jest pierwszym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru, od roku 2004 przyznawanej przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Otrzymał też Nagrodę Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę 2005, a w roku 2006 – Paszport Polityki. Powieści, o których mowa, tłumaczono już m.in. na angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, a nawet hebrajski.

Proza Krajewskiego wytworzyła modę na tzw. kryminał retro, którego akcja ma miejsce w pieczołowicie odtworzonych realiach bliskiej, zazwyczaj dwudziestowiecznej historii. W utworach często pojawia się na przykład motyw sekt czy tajnych bractw. Brutalne mordy dokonywane w powieściach często mają podłoże w okultyzmie („Widma w mieście Breslau”, najmroczniejsza chyba powieść z całego cyklu), oddziaływaniu sekt (jezydzi w otwierającej cykl powieści „Śmierć w Breslau”), bądź stanowią efekt ideologii głoszącej potrzebę oczyszczenia społeczeństwa z istot zdegenerowanych i uznanych za bezwartościowe („Dżuma w Breslau”). W wieńczącej cykl powieści „Festung Breslau” motyw zbrodni stanowi z kolei… chęć spełnienia ewangelicznych ośmiu błogosławieństw.

Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 składa się dotychczas sześć tomów: Śmierć w Breslau, Koniec świata w Breslau, Widma w mieście Breslau, Festung Breslau, Dżuma w Breslau oraz Głowa Minotaura. W 2008, wspólnie z Mariuszem Czubajem rozpoczął nowy cykl kryminału, którego akcja dzieje się w czasach współczesnych w Gdańsku, a bohaterem jest nadkomisarz Jarosław Pater. Do tej pory ukazały się dwa tomy: Aleja samobójców i Róże cmentarne. Jego książki zostały przetłumaczone na 18 języków: angielski, chorwacki, czeski, duński, francuski, grecki, hebrajski, hiszpański, holenderski, litewski, niemiecki, norweski, rosyjski, szwedzki, słowacki, ukraiński, węgierski i włoski.

Fot. Radosław Kazmierczak