Festiwal Książki 2019

Festiwal Książki Opole pokazuje, że książki kochają słońce, a słońce kocha Opole! Przepiękna pogoda, niesamowita atmosfera, fenomenalna frekwencja, zadowoleni pisarze, muzycy, wystawcy i czytelnicy – książkowy sukces po raz czwarty! Festiwal Książki odbywał się przez trzy dni, w dniach 7 – 9 czerwca na Placu Wolności. Organizatorzy szacują, że we wszystkich festiwalowych wydarzeniach udział wzięło 20 000 osób, a do polskich domów trafiło kilkanaście tysięcy książek!

Podczas trzydniowego święta książki odbyło się ponad czterdzieści spotkań autorskich, liczne warsztaty, slam poetycki, a każdy dzień kończył się koncertem – Tymon Tymański, Kwiat Jabłoni i Barbara Wrońska. Festiwalowi goście nie szczędzili miłych słów:

„Wespół z Katarzyna Bonda dziękujemy za absolutnie niesamowitą, rekordową frekwencję, świetną atmosferę i cierpliwość kolejkową! Zablokowaliśmy pół mojego rodzinnego Opola, przy okazji pokazując, że w tym kraju jednak się czyta. I to na potęgę!” – komentuje pod festiwalu Remigiusz Mróz.

„Było cudownie, wspaniała atmosfera i ludzie z niesamowitą energią!” – wspominała Beata Pawlikowska

„Niesamowita atmosfera! Kocham książki! Dla mnie książki to mój świat, moja miłość, moja praca! – Agnieszka Maciąg

„Cieszy mnie zawsze jak literatura jest promowana!A Opole to stolica nie tylko polskiej piosenki, ale również kryminału!” – wspominała Katarzyna Puzyńska

Podobnego zdania są Wystawcy:

„Jeszcze raz ogromne podziękowania za tak wspaniałą organizację targów, gościnność i niepowtarzalną atmosferę opolskich spotkań z książką. Nie byłoby to możliwe bez Waszej ciężkiej pracy i pasji. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie za rok. – Wydawnictwo Sejmowe.

„Festiwal Książki w Opolu znów okazał się wielkim sukcesem. Dzięki wspaniałej organizacji, ciekawym spotkaniom autorskim, świetnej atmosferze oraz szerokiej ofercie wydawniczej, do miasteczka literackiego przybyły tłumy Opolan, chętnych obcować z literaturą i sztuką. Każde miasto w Polsce może pozazdrościć Opolu takiej imprezy” – Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Frekwencję na ten rok szacujemy na 20 000 osób, które pojawiło się w Miasteczku Literackim, jednocześnie patrząc na sprzedaż szacuje się, że do polskich rodzin trafiło kilkanaście tysięcy książek! Eksperymentem tegorocznej edycji był slam poetycki, w którym wzięło udział ponad 70 osób oraz niedzielne spotkanie z Maciejem Marciszem z Marcinem Mellerem w Probierni Matecznik.