Festiwal Książki 2022

VI Festiwal Książki w Opolu za nami – wydarzenie po raz kolejny okazało się sukcesem!Festiwal Książki w Opolu rokrocznie cieszy się ogromną popularnością – jednak tego roczna edycja przekroczyła nasze oczekiwania. Wydarzenie po raz kolejny udowodniło, że entuzjastów słowa pisanego nie brakuje, a czytelnicy zjeżdżają do Opola z całej Polski. Na trzy dni Plac Wolności w Opolu zamienił się w piękne miasteczko literackie. Gościliśmy ponad osiemdziesięciu wydawców z całego kraju, najpoczytniejszych pisarzy, a także licznych artystów. Przez cały weekend Opole żyło pasją czytelniczą, uczestnicy mieli okazję brać udział w ponad pięćdziesięciu spotkaniach z autorami, odbyły się liczne warsztaty i spotkania nie tylko dla dorosłych, ale również dla najmłodszych czytelników – wszystkie wydarzenia cieszyły się ogromną popularnością o czym świadczy rekordowa frekwencja. Każdego dnia festiwal kończył się koncertem podkreślającym wyjątkowy i unikatowy charakter targów – łączenie literatury z muzyką. Wszystkie te elementy pozwoliły osiągnąć wspaniały efekt, o czym świadczą opinie naszych gości:

Remigiusz Mróz: „W Opolu jak zawsze jest najlepsza impreza, bez porównania do wszystkich innych imprez książkowych – także jeśli zastanawiacie się czy kiedykolwiek warto odwiedzić Opole i wpaść na Festiwal Książki to ja daję autorską gwarancję, że jak najbardziej warto, bo nigdzie nie będziecie się tak bawić jak u Nas.”

„Opole kocham, wracam tu co roku. Opole jest pięknym miastem, z pięknymi ludźmi – i jeszcze książki! Czego chcieć więcej?” – dodaje Katarzyna Grochola.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia: „Właśnie wróciliśmy do Warszawy po kolejnym niezwykle udanym Festiwalu książki w Opolu. Nie ukrywam, że jest to nasza ulubiona impreza z wielu względów, po pierwsze zawsze jest niesamowicie przyjemna atmosfera (targi odbywają się w samym centrum Opola), duża frekwencja uczestników, mocna reprezentacja autorów oraz niespotykana nigdzie indziej ORGANIZACJA. O niej zresztą chciałbym powiedzieć więcej,ponieważ chciałbym podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy tak dzielnie towarzyszyli nam przez cały Festiwal i którzy pomagali nam absolutnie we wszystkim, często w upale.Świetna robota! Na pewno będziemy wracać na ten festiwal w kolejnych latach.”

Wydawnictwo Żwakowskie: „Opole jest niekwestionowaną stolicą polskiej piosenki, jednak w ostatnim czasie wyrasta również – i nie jest to tylko moja opinia – na mocnego kandydata do miana stolicy polskiej literatury. Festiwal Książki w Opolu jest młody – w tym roku odbyła się wszak dopiero 6. edycja tej imprezy – ale doskonale przygotowany i perfekcyjnie przeprowadzony (moje serdeczne ukłony dla Organizatorów, czułem się doskonale„zaopiekowany” i goszczony po królewsku). Było bosko! Z przyjemnością wpisuję Festiwal Książki w Opolu do przyszłorocznego kalendarza, podkreślam na czerwono dwa razy i daję potrójny wykrzyknik. Po prostu muszę tu znów przyjechać. Pytanie tylko, czy wytrzymam tak długo?”Waldemar Cichoń autor i właściciel wydawnictwa.

Judyta Gralka – organizator Festiwalu Książki w Opolu również chwali tegoroczną edycję: „Jestem zachwycona słysząc tyle pozytywnych opinii na temat tegorocznego Festiwal. Sądząc po rekordowej frekwencji osiągnęliśmy sukces i już teraz, mimo że emocje jeszcze nie opadły otrzymujemy zapytania dotyczące kolejnej edycji w 2023 roku.”

Mirosław Szewczyk – Prezes Fundacji Fabryka Inspiracji PL, podsumowując szóstą edycję Festiwalu Książki zwrócił uwagę na partnerów i sponsorów wydarzenia – „Zainteresowanie Festiwalem rośnie z roku na rok, za co serdecznie dziękujemy Opolanom, ale również naszym Partnerom Strategicznym Miastu Opole, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Naszym Sponsorom: Bank Gospodarstwa Krajowego, Zing, Igepa,Saltadis oraz Wodociągi i Kanalizacja w Opolu.”

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że Opole po raz kolejny zapisało się w pamięci uczestników festiwalu jako miejsce, które słynie z promocji czytelnictwa oraz pielęgnowania zamiłowania do kultury.Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL, a partnerem strategicznym Miasto Opole.